Newsletter - Dobrý Úsudek - Květen

Vítejte u Dobrého Úsudku

prvního českého newsletteru o úsudkovém forecastingu
a souvisejících tématech od think-tanku České priority

České priority se rozvíjením úsudkového forecastingu a souvisejících metod zabývají od roku 2020, především skrze turnaje OPTIONS a FORPOL. V červenci 2023 jsme sestavili Odborný Predikční Tým (OPT) složený z nejúspěšnějších účastníků našich turnajů, který pomáhá připravenosti veřejných institucí a volbě informanějších rozhodnutí o budoucnosti.

Novinky z českého forecastingu

Forecastingové a foresightové workshopy Českých priorit

České priority nově nabízí workshopové cykly zaměřené na různé metody strategického foresightu (horizon scanning, scenario making, delphi, …), mezi které spadá také forecasting. Pokud byste vy a nebo organizace kolem vás měly zájem proniknout hlouběji do problematiky a nebo se o ní dozvědět alespoň základy, tyto workshopy jsou pro obojí ideální příležitostí. Více si můžete přečíst zde, případně se neváhejte zeptat na emailu foresight@ceskepriority.cz.

Zapojte se do predikování na FORPOL Open

Pokud máte zájem s úsudkovým forecastingem experimentovat (případně ho trénovat), můžete tak učinit na naší volně přístupné platformě FORPOL Open. Stačí si pouze založit účet na platformě Metaculus a přihlásit se na jeho subdoméně. 

Otázky, zpravidla v počtu 3-5, nově přidáváme vždy přibližně 10. den v měsíci a vyhodnocujeme je za necelý měsíc, takže budete mít rychlou zpětnou vazbu a vždy něco nového k zamyšlení. Příležitostně pak publikujeme i dlouhodobější otázky - případně můžete pokládat i otázky vlastní. 

Výstupy měsíčních predikcí se pokusíme pravidelně vydávat s krátkými komentáři na blogu Českých priorit.

Příklad jedné z aktuálně otevřených otázek

Novinky ze světového forecastingu

INFER řeší nové “strategické téma” - budoucnost technologie Open RAN (INFER)

Forecastingová platforma INFER nově pracuje na predikcích pro amerického  institucionálního partnera, který má zájem o odpovědi na otázky související s budoucností a možnou implementací technologie Open RAN, která by potenciálně umožnila narušení dominance čínské společnosti Huawei v oblasti telekomunikací, včetně 5G sítí. USA se obávají přítomnosti čínských technologií ve své kritické infrastruktuře a Open RAN by mohla přinést lépe kontrolovatelnou alternativu, proto již v roce 2022 spustila desetiletý inovační fond v rámci CHIPS and Science Act.

Predikujte v sérii zaměřené na prezidentské volby ve světě (Metaculus)

V dubnu Metaculus zahájil sérii otázek ve spolupráci se španělským deníkem EL PAÍS, resp. s novinářem a forecasterem Metaculu Kiko Llanerasem. Pokud byste chtěli vyzkoušet predikovat volby v řadě zemích, nad kterých možná často nepřemýšlíte, tohle je ideální příležitost. Prezidentské volby v sérii z velké části pokrývají země v Africe, Asii, Karibiku nebo Latinské Americe.

V Berkeley proběhne (nejen) forecastingová konference Manifest

Mezi 7. a 9. červnem proběhne v Kalifornii další ročník konference Manifest, která je každoročním setkáním (nejen) světové forecastingové komunity. Zároveň byla loni řada přednášek přístupná online i po jejím skončení, snad tomu tak bude i letos - doporučujeme sledovat, pokud vás forecasting zajímá.

Americká CFTC zakázala predikčním trhům věnovat se volbám

Již dříve jsme v některých newsletterech zmiňovali problematiku predikčních trhů v USA, které čelí velkému tlaku ze strany regulátora CFTC - Commodity Futures Trading Commission. CFTC tvrdí, že predikční trhy, které mmjn. predikují i volby, mohou jejich výsledky ovlivňovat. Doposud byly predikční trhy v USA v jakési šedé zóně. Nyní jsou však přímo zakázány. V praxi to tolik neznamená - veškeré žádosti o schválení platforem využívajících predikční trhy CTFC dlouhodobě zamítala. 

Za predikční trhy tak “nese pochodeň” především platforma Polymarket, která se proti politice CFTC aktuálně soudně brání. Pro nás v Evropě se jedná spíše o kuriozitu, argumenty CFTC opravdu velký smysl nemají, jelikož predikční platformy, které jsou i kvůli CFTC zpravidla relativně malé, mají poměrně realisticky výrazně menší vliv než nejrůznější lobbistická uskupení. Zároveň v jiných zemích predikční trhy fungují bez problémů a negativní efekty, kterými se CFTC ohání, nikde nepřinesly.

Tipy na predikování výsledků amerických voleb (Talking About the Future)

Dubnový podcast superforecastera Roberta De Neufvilla se zaměřil na různá témata spojená s forecastováním výsledků amerických voleb. Neufville v podcastu hovoří s dalším superforecasterem Jean-Pierre Beugomsem, který zmiňuje např. známý systém amerického politologa Alana Lichtmana Keys to the White House.

Zajímavá forecastingová otázka ze zahraničí

Jedna z velmi populárních otázek na platformě Metaculus je to, kdy bude oznámen nový model generativní umělé inteligence GPT-5. Přejdeme-li technikálie (např. problematiku pojmenovávání modelů), podle téměř 600 forecasterů se na nový model můžeme těšit již na podzim letošního roku..

Odlišné formy forecastingu

Survey of Professional Forecasters je nejstarším čtvrtletním makroekonomickým průzkumem vypracovávaným v USA již od roku 1968. Každé tři měsíce uskupení tvořené skupinou ekonomů a statistiků publikuje svou predikci vývoje klíčových makroekonomických indikátorů, zejména vývoj nezaměstnanosti, inflace a růst HDP.

V reportu pro 2. čtvrtletí, na kterém se podílelo celkem 34 forecasterů, je mezi jinými predikcemi zajímavá projekce růstu HDP USA pro celý rok 2024, který je odhadován na 2,5%, pro rok 2025 pak již jen 1,9%, což je ale stále o 0,1% více, než napovídaly projekce o pouhé tři měsíce dříve.

Pokud se vám Dobrý Úsudek líbí, budeme rádi, pokud dáte vědět svým známým o možnosti jeho odebírání, například přes odkaz níže. Na další číslo newsletteru se můžete těšit přibližně za měsíc.

Za tým Českých priorit,
Pavel Hanosek

Chcete odebírat forecastingové novinky?