Newsletter - Dobrý Úsudek - Červen

Vítejte u Dobrého Úsudku

prvního českého newsletteru o úsudkovém forecastingu
a souvisejících tématech od think-tanku České priority

České priority se rozvíjením úsudkového forecastingu a souvisejících metod zabývají od roku 2020, především skrze turnaje OPTIONS a FORPOL. V červenci 2023 jsme sestavili Odborný Predikční Tým (OPT) složený z nejúspěšnějších účastníků našich turnajů, který pomáhá připravenosti veřejných institucí a volbě informanějších rozhodnutí o budoucnosti.

Novinky z českého forecastingu

České priority vedly workshop na Festivalu kreativní byrokracie

V minulém týdnu jsme realizovali workshop nazvaný Moudrost davu ve službách státu pro účastníky Festivalu kreativní byrokracie. Workshopu se účastnili především pracovníci české státní správy. Společně jsme diskutovali o optimálním využití forecastingu a jiných forem odhadování budoucího vývoje. Účastníci si také měli možnost vyzkoušet predikování na platformě Confido. Část otázek pak na konci letošního roku vyhodnotíme - a porovnáme také s výsledky Odborného Predikčního Týmu (OPT), který na nich taktéž pracuje. 

Forecastingové a foresightové workshopy Českých priorit

České priority nově nabízí workshopové cykly zaměřené na různé metody strategického foresightu (horizon scanning, scenario making, delphi, …), mezi které spadá také forecasting. Pokud byste vy a nebo organizace kolem vás měly zájem proniknout hlouběji do problematiky a nebo se o ní dozvědět alespoň základy, tyto workshopy jsou pro obojí ideální příležitostí. Více si můžete přečíst zde, případně se neváhejte zeptat na emailu foresight@ceskepriority.cz.

Zapojte se do predikování na FORPOL Open

Pokud máte zájem s úsudkovým forecastingem experimentovat (případně ho trénovat), můžete tak učinit na naší volně přístupné platformě FORPOL Open. Stačí si pouze založit účet na platformě Metaculus a přihlásit se na jeho subdoméně. 

Otázky, zpravidla v počtu 3-5, nově přidáváme vždy přibližně 10. den v měsíci a vyhodnocujeme je za necelý měsíc, takže budete mít rychlou zpětnou vazbu a vždy něco nového k zamyšlení. Příležitostně pak publikujeme i dlouhodobější otázky - případně můžete pokládat i otázky vlastní. 

Novinky ze světového forecastingu

Molly Hickman (Samotsvety) popisuje, jakých chyb se forecasteři nejčastěji dopouštějí

V článku v novém médiu Asterisk členka superforecasterského uskupení Samotsvety a analytička Forecasting Research Institute Molly Hickman popisuje historii vývoje forecastingu. Upozorňuje také na to, že ačkoli forecasteři vytváří vlastní modely vývoje a přikládají jejich prvkům konkrétní váhu (což je v pořádku), i ti nejlepší se dopouštějí chyb v této dekompozici. V zásadě pokud forecaster některý prvek opomene nebo mu přiřkne velmi nepřesný vliv, jeho výsledek to může obrátit vzhůru nohama. Stejně tak pokud svůj myšlenkový model sestaví nevhodně, jednoduše není schopen vzít do úvahy potřebný střípek informace.

Metaculus spouští experiment s AI predikcemi 

Ve forecastingové komunitě se v posledních měsících intenzivně diskutuje využití a zapojení umělé inteligence do predikování. Metaculus nyní také aktivněš vstupuje do této oblasti se svým projektem Metaculus Benchmarking AI Pilot. Ve své podstatě vyzývají zájemce k tvorbě botů vycházejících ze znalostí, kterými disponují různé modely umělé inteligence, kteří následně budou skrze pečlivě vytvořené prompty schopní generovat predikce. Od 8. července pak bude startovat série otázek (každý den se bude zveřejňovat jedna otázku po několik měsíců). 

Myslím, že může jít o velmi zajímavou aktivitu, zdokonalovat svého bota myslím dokážete, pokud máte alespoň základní znalost programování. Jen upozorňuji, že (pokud mě samotnému nic neuniklo) je optimální mít dostatek kreditů/předplatné na placených modelech, abyste je mohli plnohodnotně využívat, což může být překážka a ze strany Metaculu mi to, že tento fakt příliš nezmiňují přijde poměrně zvláštní. 

Zajímavá forecastingová otázka ze zahraničí

Pro jednou se za zajímavou otázkou (či spíše setem otázek) podíváme za predikčními trhy - konkrétně na Manifold Markets. Přiznám se bez mučení, že sám sport příliš poctivě nesleduji, ale věřím, že se takoví mezi čtenáři najdou. Na Manifoldu forecasteři v rámci jediné otázky řeší většinu zápasů Evropského šampionátu ve fotbalu. Napsal bych, ať vyzkoušíte vsadit podle forecasterů abyste zhodnotili, jak jsou dobří, ale nechci vás nabádat ke gamblingu. Pro patrioty mám každopádně špatnou zprávu - forecasteři dávají ČR pravděpodobnost vítězství nad Tureckem (datum) aktuálně pouze 33 %. Mimochodem, u otázky nejsou povolení boti, kteří jsou jinak na Manifoldu téměř všudypřítomní.

Odlišné formy forecastingu

Během posledního měsíce zveřejnily své (průběžně upravované) predikce výsledku amerických prezidentských voleb hned dvě renomované instituce. The Economist nyní odhaduje, že Donald Trump má 68% pravděpodobnost vítězství, zatímco Joe Biden pouze 31% (obojí k 21. červnu).

Americká organizace FiveThirtyEight (jméno odkazuje na celkový počet amerických volitelů) pak také přišla se svým modelem, který dává oběma kandidátům shodně 50% šanci na vítězství. Model také dává Bidenovi 31% šanci na zisk vyššího počtu hlasů. Za modelem organizace již nestojí uznávaný expert na volební problematiku Nate Silver, nývrž Elliot Morris a okamžitě se na něj vyrojila kritika. Jedním z argumentů je ten, že nový model 538 dává výrazně nižší šance Trumpovu vítězství i ve státech kde ten vede i o desítky procent v dosavadních průzkumech. Predikce forecasterů z Metaculu pro srovnání přikládáme zde.

Pokud se vám Dobrý Úsudek líbí, budeme rádi, pokud dáte vědět svým známým o možnosti jeho odebírání, například přes odkaz níže. Na další číslo newsletteru se můžete těšit přibližně za měsíc.

Za tým Českých priorit,
Pavel Hanosek

Chcete odebírat forecastingové novinky?