Megatrendy - Vzrůstající vliv globálního Jihu a Asie

Tento blogpost je součástí projektu zaměřeného na lokalizaci megatrendů na Českou republiku. Základní informace si o něm můžete přečíst zde. Analýzu předchozího megatrendu včetně jeho aktualizace si můžete přečíst zde.

Posun ekonomické moci od tradičních, rozvinutých ekonomik v Severní Americe, západní Evropě a Japonsku směrem k rozvíjejícím se ekonomikám na Východě a Jihu je jedním z nejvýznamnějších trendů současnosti. Podle projekcí bude Asie do roku 2050 generovat více než polovinu globálního ekonomického výkonu, přičemž hlavními tahouny budou Čína a Indie. Tento proces je však ovlivněn řadou faktorů, včetně fragmentace globalizace, populistického nacionalismu a narušení globálních dodavatelských řetězců, jak ukázala například pandemie COVID-19 nebo válka na Ukrajině.

Konkrétní dopady tohoto megatrendu zahrnují především rostoucí vliv asijských a afrických ekonomik, přičemž Čína již překonala USA v ekonomice měřené paritou kupní síly (PPP). Afrika se stává kontinentem v transformaci s rostoucí pracovní silou a ambiciózními plány pro udržitelný rozvoj, jak ukazuje například Agenda 2063 Africké unie. Tyto změny vytvářejí multipolární svět, kde je globalizace stále více založena na regionálních obchodních blocích a spolupráci podobně smýšlejících zemí.

Megatrend pojmenovaný jako Vzrůstající vliv globálního Jihu a Asie má významné důsledky i pro Českou republiku, která musí reagovat na proměňující se globální (nejen) ekonomický řád. Tato situace nabízí příležitosti k obchodní spolupráci a diverzifikaci trhů, ale také výzvy spojené s nutností adaptace na nové geopolitické a ekonomické podmínky.

Co nás čeká v blízké budoucnosti? Zde jsou čtyři nejdůležitější trendy:

  • Zvyšující se fragmentace globalizace - Po finanční krizi v letech 2008–2009 došlo ke zpomalení fáze hyperglobalizace. Strategická autonomie států, populistický nacionalismus a selhávání vysoce provázaných globálních dodavatelských řetězců vedly k větší fragmentaci globalizace. V budoucnosti bude mezinárodní obchod více zaměřen na regionální obchodní bloky a spolupráci mezi podobně smýšlejícími partnery. Tento proces povede ke vzniku multipolárního světa, kde propojování a integrace zůstanou důležitými pilíři, ale sbližování na globální úrovni bude omezené.
     
  • Nejistá budoucnost mezinárodního řádu - Po pádu Berlínské zdi panovalo na Západě přesvědčení, že ekonomický rozvoj díky globalizaci povede ke konvergenci liberálních politických a ekonomických hodnot. Realita však ukazuje, že se prosazují jiné geopolitické trendy, zatímco globální přeshraniční výzvy, jako jsou pandemie nebo klimatická krize, nabývají na významu. Svět se nachází na křižovatce, kde jsou nutná nová řešení a přístupy ke spolupráci.
     
  • Potenciál růstu Afriky - Afrika je kontinentem v transformaci a její populace by podle projekcí měla do roku 2040 dosáhnout 1,1 miliardy obyvatel, což z ní učiní největší pracovní sílu na světě. Ambiciózní strategie Africké unie „Agenda 2063“ klade důraz na inkluzivní a udržitelný rozvoj. Tento růst představuje obrovský potenciál, ale vyžaduje promyšlené plánování a investice do vzdělání, infrastruktury a ekonomické diverzifikace.
     
  • Nejistý růst Číny - Čína se v posledních desetiletích stala z rychle se rozvíjejícího spotřebitelského trhu jednou z nejvýznamnějších světových ekonomik. Díky strategickým cílům a modernizaci svého průmyslu si vybudovala pozici globálního lídra v oblasti technologií. Avšak dlouhodobá perspektiva jejího růstu zůstává nejistá kvůli ekonomickým výzvám, stárnoucí populaci a možným politickým překážkám.

Tyto trendy se rozvíjejí na globální úrovni, ale jaké mohou mít dopady na Českou republiku? Zkuste se zamyslet nad následujícími otázkami:

Zamyslete se!

  • Jakou roli by mohla hrát Česká republika ve vztahu k rychle rostoucím regionům, jako je Afrika nebo Čína?

  • Je Česká republika dostatečně připravena čelit novým geopolitickým a ekonomickým výzvám v multipolárním světě?

  • Jak může fragmentace globalizace ovlivnit český export a zapojení do mezinárodního obchodu? 

Jaká je výchozí pozice ČR v kontextu tohoto megatrendu?

Jedná se pouze o ilustrativní výčet.

  • ČR je silně závislá na exportu, přičemž ale většina vývozu směřuje do zemí EU (podle ČSÚ tvoří země EU kolem 80 % exportu). Fragmentace globalizace a orientace na regionální obchodní bloky může dále navýšit závislost ČR na EU a tedy snížit diverzifikaci českého zahraničního obchodu.
     
  • Česká ekonomika je silně integrovaná do globálních dodavatelských řetězců, zejména v automobilovém průmyslu. Selhání těchto řetězců, např. během pandemie COVID-19, vedlo k výrazným ekonomickým ztrátám. Zároveň si jejich postupná změna spojená s jejich fragmentací a regionalizací vyžádá změnu strategie a rozsáhlé investice.
     
  • ČR je členem NATO a EU, což jí zajišťuje stabilní postavení v rámci západního bloku. Současné globální napětí (např. vztahy s Ruskem a Čínou) nicméně vyvolává otázky o dlouhodobé udržitelnosti této orientace a možnosti diverzifikace politických a ekonomických vztahů. Zároveň ale platí, že eticky a kulturně může ČR větší sbližování s Afrikou či Čínou může být nekompatibilní s hodnotami klubu západních zemí.
     
  • ČR čelí dopadům klimatické krize, které ovlivňují zemědělství a vodní zdroje, a je zapojena do evropských iniciativ, jako je Zelená dohoda pro Evropu (Green Deal), jejichž implementace je ale zatížena vnitřními politickými konflikty.
     
  • ČR má omezené obchodní vazby s Afrikou – v roce 2022 směřovalo na africký kontinent pouze 0,6 % českého exportu (ČSÚ). Nicméně probíhá snaha o rozvoj obchodní spolupráce prostřednictvím programů Ministerstva průmyslu a obchodu, například podpory exportu technologií a strojů.
     
  • Česká republika financuje rozvojové projekty v Africe, zejména v oblasti vzdělávání a zdravotnictví. Ministerstvo zahraničí je mmjn. tvůrce Strategie pro působení ČR v Africe a koordinuje humanitární pomoc například v zemích subsaharské Afriky.
     
  • Navzdory snaze politických špiček, například prezidenta Miloše Zemana, o navázání užších ekonomických vztahů zůstává Čína okrajovým obchodním partnerem ČR. Podle ČSÚ tvořil export do Číny v roce 2022 pouze 1,5 % celkového českého vývozu. Dovoz z Číny však tvoří významnou část, zejména v oblasti spotřební elektroniky a průmyslových strojů.
     
  • Po období orientace na Čínu (2013–2018) dochází k přehodnocení vztahů, což ilustruje například zvýšená opatrnost v otázkách technologické spolupráce, zejména v souvislosti s firmami Huawei, ZTE a dalšími čínskými subjekty.

Zapojte se do aktualizace a lokalizace tohoto megatrendu a do odhadu jeho dopadu na Českou republiku. Považujete jej spíše za příležitost nebo hrozbu?

Vyplňte prosím formulář a podělte se o vaše názory a vhledy do pondělí 20.1. 2025.

Děkujeme a budeme se těšit na vaše vstupy!

Tým Českých priorit

Nejste mezi přímo oslovenými účastníky a chcete se zapojit?

Víte o někom koho by zapojení do projektu mohlo zajímat? Chcete dostávat informace o projektu jako první? Napište nám váš email a my vám budeme všechny aktuální informace posílat přímo do emailové schránky.*